Sport

Goofy czy Regular – który styl jazdy na snowboardzie?

Goofy czy Regular – który styl jazdy na snowboardzie?

Snowboard to sport, którego popularność gwałtownie wzrasta. Pokochały go miliony osób na całym świecie. To świetna alternatywa dla klasycznego narciarstwa. Dowiedzmy się więcej o stylu jazdy, który można wybrać podczas jazdy na snowboardzie. Ciekawi? Zaczynamy ! 

Style jazdy na snowboardzie 

Jeżdżąc na snowboardzie, zawsze ustawiamy któraś z naszych nóg bardziej z przodu. Jest to albo zakorzeniony nawyk, który sobie wypracowaliśmy, albo uwarunkowanie genetyczne podobne do prawo czy leworęczności. Ustalenie stylu jazdy jest kluczowe, podczas przykręcania wiązań na naszej desce. Bez znaczenia pozostaje tutaj fakt, czy dysponujesz prywatnym sprzętem czy korzystasz z usług wypożyczalni. Zaczynając jazdę musimy wiedzieć jak ustawić wiązania względem przodu deski. Określenie stylu jazdy nie jest konieczne jedynie w przypadku profesjonalnych snowboardzistów. Dysponują oni umiejętnością jazdy na obie nogi.

Rodzaje stylów jazdy 

Istnieją dwa rodzaje stylu jazdy na desce snowboardowej.  Jeśli swoją prawą nogę ustawiamy z przodu deski, wówczas jeździmy stylem nazywanym goofy. Jeśli podczas jazdy z przodu deski ustawiamy nogę lewą, jeździmy stylem regular. 

Jak sprawdzić która nasza noga jest wiodącą ? 

Skuteczne określenie nogi wiodącej nie jest kwestią skomplikowaną. Jedne czego możemy potrzebować, to pomocy drugiej osoby. Test przeznaczony jest głównie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem.

1. Spontaniczna reakcja 

Poproś kogoś ze swojej rodziny lub znajomych, aby w nieoczekiwany sposób, z zaskoczenia popchnął Cię delikatnie w plecy. Zwróć uwagę na swoją pierwszą reakcję w momencie popchnięcia. Która noga była z przodu, kiedy próbowałeś utrzymać równowagę? Prawa? To twoja noga wiodącą ! 

2. Ślizgawka 

Jeśli na dworze panuje zima, sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy znaleźć zamarzniętą kałuże, i poślizgać się na niej jak za dawnych, dziecięcych lat. Która noga automatycznie znajduje się bardziej z przodu ? Test wykonany ! 

3. Jazda na rowerze 

W ustaleniu stylu jazdy goofy czy regular, pomocna jest jazda na rowerze. Bezpiecznie rozpędź się na nim, przestań pedałować i stań na pedałach. Która twoja noga znajduje się bliżej przedniego koła ? 

Statystyki

Powyższe metody ustalenia stylu jazdy na desce snowboardowej sprawdzają się u większości początkujących sportowców. Jednak nie zawsze. Może okazać się, że na stoku osoby zdecydują się na przełożenie wiązań. Wybrany styl jazdy zależy jedynie od indywidualnych upodobań i preferencji użytkownika deski. 

Ciekawostki

Jeździsz na deskorolce, i wydaje Ci się, że doskonale wiesz, która z twoich nóg jest wiodącą. Określenie stylu jazdy goofy czy regular wydaje Ci się oczywiste. Niespodzianka.. zdarzają się osoby , które na deskorolce stawiają inną nogę z przodu niż jeżdżąc na desce snowboardowej.  Snowboard to piękny rodzaj aktywności fizycznej. Pozwala na dużą radość i poczucie wolności. Warto jednak od początku podejść do sprawy profesjonalne. Ustalenie naszego stylu jazdy to kwestia absolutnie podstawowa.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.