Sport

Ranking butów do biegania – jakie wybrać?

Ranking butów do biegania – jakie wybrać?

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Jest dobry dla twojego serca, spala tłuszcz i pozostawia uczucie odmłodzenia po każdym biegu. Ale jeśli chodzi o zakup odpowiedniej pary butów do biegania, większość ludzi jest zdezorientowana. Przy tak wielu markach i stylach dostępnych na rynku dzisiaj, ciężko jest wybrać te najlepsze. Co więcej, rosnąca popularność biegania doprowadziła do eksplozji nowych marek i modeli butów do biegania ze wszystkimi rodzajami funkcji technicznych. Być może zastanawiasz się, który typ butów do biegania jest dla Ciebie najlepszy. Czy potrzebujesz stabilności? A co z lekkimi butami? Zacznijmy i dowiedzmy się więcej o różnych typach butów do biegania dostępnych na rynku i które z nich są idealne dla Twoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?

Kształt

Kształt Twoich butów do biegania określi, jak Twoje palce i reszta stopy pasują do wnętrza buta. Niektóre marki butów do biegania oferują różne szerokości, więc możesz chcieć wypróbować kilka różnych opcji, aby zobaczyć, które z nich najlepiej pasują do Twoich stóp.

Materiał

Materiał górnej części buta wpłynie na to, jak Twoja stopa czuje się w bucie. Możesz chcieć wybrać oddychający materiał, taki jak siatka, jeśli masz spocone stopy.

Typ

Typ buta do biegania wpłynie na to, jak czuje się pod stopami. Możesz chcieć wybrać bardziej amortyzowany but, jeśli masz większą wagę ciała lub dopiero zaczynasz na swoich pierwszych kilku biegach.

Spadek pięty

Heel drop to różnica między wysokością pięty a wysokością przedniej części stopy. Wyższy spadek pięty jest idealny dla osób, które próbują wzmocnić swoje łydki lub są cięższe. Niższy spadek pięty jest najlepszy dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem.

Waga

Waga butów do biegania będzie miała wpływ na odczucie butów pod stopami. – Wygoda: Wygoda odnosi się do tego, jak łatwo jest założyć i zdjąć buty. Możesz wybrać parę z dłuższym językiem, aby ułatwić sobie zakładanie i zdejmowanie butów.

Podłoże, po którym będziesz biegać

Sticky Ground

Jeśli będziesz biegał po lepkim podłożu, będziesz chciał buta z lepką podeszwą. Podeszwa Twojego buta będzie miała mieszankę różnych rodzajów gumy. Możesz wybrać but z lepką gumą w pięcie i przedniej części stopy, aby uzyskać lepszą trakcję.

Miękkie podłoże

Jeśli będziesz biegać po miękkim podłożu, będziesz chciał buta z miękką podeszwą. Podeszwa buta będzie miała miękką mieszankę gumową, dzięki czemu będzie bardziej elastyczna niż lepka podeszwa.

Hard Ground

Jeśli będziesz biegać po twardym podłożu, będziesz chciał buta z twardą podeszwą. Podeszwa buta będzie miała twardą mieszankę gumową, która sprawi, że będzie mniej elastyczna niż miękka podeszwa.

Śliska ziemia

Jeśli będziesz biegać po śliskim podłożu, będziesz chciał buta z podeszwą antypoślizgową. Podeszwa buta będzie miała antypoślizgowy wzór, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo poślizgu na ziemi.

Waga butów do biegania

Ciężki:

Jeśli biegasz w ciężkim środowisku, to chcesz mieć ciężki but. Marka New Balance ma linię butów do biegania zaprojektowanych specjalnie do takich warunków. – Light: Jeśli biegasz po lekkiej nawierzchni, to chcesz mieć lekki but. Linia butów do biegania New Balance Minimus jest przeznaczona do takich warunków.

Medium:

Jeśli biegasz po standardowej powierzchni, to chcesz mieć standardowy but. Większość butów do biegania zalicza się do tej kategorii.

Heavier:

Jeśli biegasz w cięższym środowisku, wtedy chcesz cięższego buta. Linia butów do biegania Saucony Hurricane jest przeznaczona do takich warunków.

Lżejsze:

Jeśli biegasz po lżejszej powierzchni, to chcesz mieć lżejszy but. Linia butów do biegania Nike Air Vapor jest przeznaczona do takich warunków.

Standard:

Jeśli biegasz po standardowej nawierzchni, to chcesz mieć standardowy but. Większość butów do biegania należy do tej kategorii.

Nieprzewidywalne:

Jeśli biegasz po nieprzewidywalnej nawierzchni, to chcesz buta uniwersalnego. Linia butów do biegania Asics GT-2000 została zaprojektowana z myślą o takich warunkach.

Mokre:

Jeśli biegasz w mokrym środowisku, to chcesz buta odpornego na wodę. Linia butów do biegania Brooks PureGrit jest przeznaczona do takich warunków.

Suchy:

Jeśli biegasz w suchym środowisku, wtedy chcesz buta, który nie jest wodoodporny. Linia butów do biegania Adidas HydroGram jest przeznaczona do takich warunków.

Wygoda

– Łatwe zakładanie: Jeśli dopiero zaczynasz biegać i nie jesteś zbyt doświadczony, możesz chcieć buta z dłuższym językiem, który ułatwi Ci zakładanie buta.

– Łatwe zdejmowanie: Jeśli biegasz w ciężkich warunkach i masz do przebiegnięcia dłuższy dystans, możesz chcieć buta łatwego do zdejmowania, abyś nie musiał zmagać się ze zdejmowaniem butów, gdy jesteś zmęczony.

– Łatwe do czyszczenia: Jeśli biegasz w brudnym środowisku, możesz chcieć buta, który jest łatwy do czyszczenia. Niektóre buty do biegania można prać w pralce, dzięki czemu są łatwiejsze do czyszczenia niż inne rodzaje butów.

– Łatwe do przechowywania: Jeśli biegasz w małej przestrzeni, możesz chcieć buta, który jest łatwy do przechowywania. Niektóre buty do biegania można złożyć lub zwinąć, aby zmieściły się na małej przestrzeni, kiedy nie są używane.

Podsumowanie

Bieganie to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Ale jeśli chodzi o zakup odpowiedniej pary butów do biegania, większość ludzi jest zdezorientowana. Przy tak wielu markach i stylach dostępnych na rynku dzisiaj, trudno jest wybrać te najlepsze. Co więcej, rosnąca popularność biegania doprowadziła do eksplozji nowych marek i modeli butów do biegania ze wszystkimi rodzajami funkcji technicznych. Być może zastanawiasz się, który typ butów do biegania jest dla Ciebie najlepszy. Czy potrzebujesz stabilności? A co z lekkimi butami? Zacznijmy i dowiedzmy się więcej o różnych typach butów do biegania dostępnych na rynku i o tym, które z nich są idealne dla Twoich potrzeb. Teraz, gdy już wiesz jak wybrać buty do biegania, wyjdź na zewnątrz i ciesz się wspaniałym uczuciem biegania!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.