Siłownia

Wyciskanie francuskie sztangi łamanej leżąc (zza głowy) – o czym pamiętać?

Wyciskanie francuskie sztangi łamanej leżąc (zza głowy) – o czym pamiętać?

Chyba każdy z nas chce być zdrowy, podobać się innym – w szczególności płci przeciwnej – i być wysportowanym. Jednakże jak powszechnie wiadomo osiągnięcie zadowalającej sylwetki nie należy do najprostszych. Jedni, aby osiągnąć swój sportowy cel, biegają, inni pływają, a jeszcze inni ćwiczą na siłowni z myślą o poprawie wyglądu i tężyzny fizycznej. 

Siłownia czyli miejsce dla każdego

Na siłowni ćwiczyć może dosłownie każdy. Twój wiek nie ma większego znaczenia. Ani też dotychczasowe doświadczenie ze sportem. Oczywiście lepiej jest pójść na siłownie choćby w pewnym stopniu przygotowanym, choćby w kwestii teoretycznej. 

Warto więc zatem, przed pierwszą wizytą na siłowni zapoznać się w sposób teoretyczny z kilkoma podstawowymi ćwiczeniami, które później wykona się na siłowni. Warto przeczytać jak na czym polega prawidłowe wykonywanie przysiadu ze sztangą, czy chociażby francuskie wyciskanie sztangi leżąc, na którym skupimy się w tym wpisie.

Francuskie wyciskanie sztangi łamanej – czym jest i na czym polega

Tak zwane wyciskanie francuskie sztangi łamanej polega na ćwiczeniu mięśnia trójgłowego ramienia, powszechnie zwanego tricepsem, leżąc poziomo na ławce. Do wyciskania francuskiego niezbędna jest zatem ławka, na której się ułożysz oraz specjalny do realizacji tego ćwiczenia, łamany gryf. Natomiast samo ćwiczenie polega na opuszczeniu sztangi do wysokości czoła w celu i jej podnoszeniu do momentu całościowego wyprostowania rąk. 

Wyciskanie sztangi łamanej zza głowy – o czym pamiętać

Każde ćwiczenie realizowane na siłowni wymaga koncentracji, skupienia oraz dokładności. Nie inaczej jest w przypadku francuskiego wyciskania sztangi łamanej na ławce poziomej. Realizując te ćwiczenie, nie zapominaj o: 

  1. Odpowiednim uchwycie sztangi – sztangę chwyć mocno, tak, aby nie wypadła ci z rąk, gdyż to może skończyć się dla ciebie niemiłą kontuzją twarzy. Pamiętaj, że chwyt sztangi przy tym ćwiczeniu, jest nieco węższy od szerokości barków. 
  2. Ułożeniu stop w sposób w pełni dotykający podłoże.
  3. Wyeksponowaniu klatki piersiowej tak, aby łopatki i biodra dotykały ławki poziomej. 
  4. Nie odwodzeniu łokci od głowy – ważne, aby łokcie nie uciekały ci na bok. (Jeśli pierwszy raz podchodzisz do tego ćwiczenia możesz poprosić kogoś, aby lekko przytrzymał ci łokcie w prawidłowym torze dla ruchu związanego z tym ćwiczeniem)
  5. Prawidłowym oddychaniu – podczas ruchu koncentrycznego, a więc podczas podnoszeniu sztangi do góry, rób wydech.

Nie zapominaj także o tym, aby nie popełniać błędów przy ćwiczeniu gdyż może to się skończyć dla ciebie urazami, które mogą przystopować twoją przygodę ze sportem, jak i również po prostu, zniechęcić do dalszych ćwiczeń. 

Do najczęstszych błędów podczas wyciskania sztangi łamanej leżąc, należą: 

  1. Zbyt gwałtowne rozciąganie mięśni, a więc opuszczania sztangi z góry do dołu.
  2. Wykonywanie niepełnych powtórzeń, a więc niepełnego prostowania i opuszczania.
  3. Odwodzenie łokci na boki. 

I pamiętaj. Aby móc w sposób prawidłowy wykonywać to, jak i inne ćwiczenia na siłowni, dostosuj obciążenie do swoich możliwości. Zbyt duży ciężar może sprawić, że zaczniesz błędnie wykonywać ćwiczenie co w konsekwencji może doprowadzić do urazów. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.